Jak pečovat o pračku, aby vydržela co nejdéle

 

Servis byl dočasně pozastaven a níže uvedený text není momentálně aktuální

 

 

Když kupujete jakékoliv zboží, měl by Vás prodávající informovat v souladu se "Zákonem o ochraně spotřebitele" o vlastnostech prodávaného výrobku a o způsobu jeho použití a údržby. U elektrospotřebičů by pak měly být veškeré tyto informace obsaženy v přiloženém písemném návodu.

 

Pokud nemůžete návod najít, případně jste jej obdrželi pouze v cizím jazyku, je několik možností, jak si jej opatřit.

 

Na internetu lze dohledat řadu stránek, které nabízejí návody zcela zdarma. V převážné většině jde o neoficiální či osobní stránky, jejíchž provoz a aktualizace vyžaduje zajisté nemalé úsilí. Dlouhodobě se nám osvědčil například vyhledávač, který provozuje server Český návod.cz.

 

Do vyhledávače, který naleznete na http://www.cesky-navod.cz/, můžete vepsat do kolonky "hledaný výraz" buď značku výrobku (například Candy, Brandt a podobně) a poté kliknout na "hledej", anebo vepsat do kolonky "hledaný výraz" druh spotřebiče, který hledáte (například pračka, myčka, sporák a podobně) a následně kliknout na "hledej".

 

Řadu návodů a manuálů lze dohledat též i na www.ceske-navody.net nebo www.navod.org.

 

Samozřejmě, návody k použití jednotlivých produktů, záruční podmínky, příslušné katalogy a technické údaje lze najít též na internetových stránkách obchodních společností, které zastupují v České republice jednotlivé obchodní značky. Například:

 

Candy ČR s.r.o.
Karmelitská 379/18
118 00 Praha 1

Odkaz na webové stránky CANDY ČR s.r.o.

 

 

Několik poznámek, jak pečovat o pračku, aby vydržela co nejdéle.

Opravy praček, servisPravidelně čistěte filtr. Pokud filtr průběžně nekontrolujeme, hrozí nebezpečí, že pračka přestane vypouštět vodu, případně se ani nerozběhne.

Používejte značkové prášky a aviváž. Zdánlivě výhodná koupě prášku neznámé značky se Vám může časem pěkně prodražit. Nejde jen o to, že nebudete mít prádlo dokonale čisté, ale nadměrné množství nerozpustných usazenin může v pračce plesnivět a nepříjemně páchnout a následně snížit životnost některých dílů pračky.

 

Po praní nechte pračku pootevřenou. Předejdete tak tvorbě plísní a zápachu ze zbytku vody a vlhkosti, která zůstává v pračce po vyprání.

 

Doporučuje se přidávat při praní prostředky proti usazování vodního kamene v pračce.

 

Před praním pečlivě prohledejte kapsy a odstraňte z nich všechny zapomenuté předměty, které mohou v průběhu praní zapadnout do bubnu, případně poškodit gumovou manžetu u dveří, ucpat a poškodit čerpadlo a podobně.

 

Pravidelně vytírejte manžetu a ošetřujte natíráním doporučeným přípravkem (1x za kvartál dle intenzity praní).

 

 

A několik doporučení, jak pečovat o myčku

 

Opravy myček, servisPravidelné čištění myčky zabezpečí její dlouhou životnost. K čištění můžete použít suché hadříky nebo ubrousky určené k čištění elektroniky a speciální čističe v potřebném rozředění. Před uložením nádobí do myčky je důležité nejprve odstranit zbytky jídla kyselé povahy, které mohou reagovat s vodou a vytvořit korozní vrstvu.

 

Každý kus nádobí musí mít v myčce svoje místo. Zejména sklo by se při tření o jiné kusy mohlo poškodit. Dbejte také na to, aby se stříkací ramena volně otáčela a nenarážela na žádnou překážku. Velké a těžší kusy nádobí by měly být umístěny ve spodním koši myčky, do horního koše ukládejte malé nebo křehké kousky.

 

Příbory vkládejte do koše rukojetí dolů. Jinak riskujeme nejen zranění, až budeme nože a příbory z myčky vytahovat, ale mohlo by dojít i k poškození myčky.

 

Do dávkovače vložte čisticí prostředek, který má za úkol odstranit a rozpustit znečištění pod tekoucí vodou, zabránit usazování vodního kamene, odstranit případné skvrny a ochránit nádobí. Optimálního výsledku dosáhnete jen tehdy, pokud dodržíte doporučené dávkování.

 

Přestože všechny typy myček obsahují změkčovací systémy, které tvrdou vodu změkčí, je dobré přidávat speciální sůl a zabránit přítoku tvrdé vody do vnitřní části zařízení myčky. Příliš mnoho tvrdé mody může vést k vytváření matných povlaků.

 

 

Závěrem

 

Každá obchodní značka a i druh výrobku má řadu specifických doporučení, jak v zájmu prodloužení životnosti výrobku je potřeba elektrický spotřebič udržovat, ošetřovat a čistit. Proto je nutné důkladné prostudovat příslušný návod, který je vypracován pro konkrétní typ a značku výrobku. Chtěli jsme Vám tímto článkem napomoci v případném dohledání návodu na obsluhu, údržbu a čištění konkrétní značky a typu Vašeho elektrospotřebiče.

 

Zásadní a rozhodující jsou rady a doporučení, která jsou uvedena v návodech pro konkrétní značky a typy praček, myček, sporáků a ostatních elektrospotřebičů.

 

 

 


Zpět na úvodní stránku
Opravy praček, myček a sporáků, servis